Zdobywające rynek opakowania bio

Opakowania biodegradowalne powoli, ale nieustannie zyskują na popularności. Są one bowiem widziane jako ważny element w walce z problemem dużej ilości odpadów. Opakowania bio niosą ze sobą liczne korzyści. Jednak jak każda nowość, wiążą się również z pewnymi wyzwaniami. Nic więc dziwnego, że bio worki i pudełka są przedmiotem gorących dyskusji. Prowadzą je producenci opakowań oraz ich odbiorcy. Głos mają także konsumenci. Dla nich najważniejsza jest funkcjonalność opakowań.

Zalety biodegradowalnych rozwiązań

Korzyści ze stosowania opakowań biodegradowalnych są wymierne. Przede wszystkim korzysta na tym środowisko. Opakowania ekologiczne powstają bowiem z naturalnych materiałów. Wykorzystuje się do tego celu skrobię kukurydzianą, celulozę czy nawet wodorosty. Opakowania bio mogą się rozkładać relatywnie szybko. Przez to znacząco maleje ilość odpadów trafiających na wysypiska. Do produkcji ekologicznych wersji opakowań zazwyczaj zużywa się także mniej energii. Szczególnie w porównaniu do typowych opakowań.

Producenci spożywczy także odczuwają istotne korzyści z ekologicznych opakowań. Wykorzystanie bio rozwiązań przyczynia się do wzmocnienia wizerunku marki jako odpowiedzialnej środowiskowo. Jest to coraz ważniejsze dla świadomych ekologicznie konsumentów.

Wyzwania przyszłości

Wykorzystanie bio opakowań nie jest pozbawione wyzwań. Jednym z głównych problemów jest koszt produkcji. Często przewyższa on koszty wytworzenia klasycznych worków doypack z tworzywa sztucznego. To stanowi istotną barierę spowalniającą proces przechodzenia na mniej szkodliwe dla środowiska rozwiązania. Dotyczy to głównie mniejszych przedsiębiorstw. Często nie dysponują one bowiem wystarczającymi środkami na początkowe inwestycje.

Bio worki degradują się w środowisku naturalnym. Jednak proces ten może być znacznie wolniejszy w warunkach nieoptymalnych. Brak odpowiedniej wilgotności czy niewłaściwa temperatura mogą znacznie zahamować proces biodegradacji. Niektóre opakowania ekologiczne do żywności wymagają wręcz przetwarzania w kompostowniach przemysłowych. Istnieje także problem z niewłaściwym utylizowaniem przez konsumentów. Nadal mogą nie mieć dostępu do odpowiednich miejsc recyklingu organicznego To prowadzi do tego, że bio opakowania nadal będą trafiać na wysypiska.

Nie zawsze funkcjonalne opakowania bio

Technologia szybko się rozwija. Mimo tego jednak niektóre materiały bio nadal mogą nie oferować takiej samej funkcjonalności jak klasyczne opakowania doypak. Ekologiczne odpowiedniki nie zawsze ochronią przed wilgocią bądź tlenem na wymaganym poziomie. Może to wpływać na jakość przechowywanych w nich produktów. Producenci nie ustają jednak w wysiłkach, by oferować coraz lepsze rozwiązania.

Related Posts